Rejestracja domeny

UWAGA !!!
Przed rozpoczęciem wypełniania formularza proszę zapoznać się z zaleceniami umieszczonymi poniżej. Jest to ważne z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania domeny.

Pytania w sprawie rejestrowania domen proszę kierować na adres: biuro@fema.krakow.pl

Zalecenia |Cennik

Formularz:
1. Cel/Opis.................:

2. Pelna nazwa domeny.......:

3. Data rozpoczecia
   pracy domeny.............:


Kontakt administacyjny:
4a. Imie i nazwisko.........:
4b. Instytucja..............:
4c. Adres...................:
4d. Telefon.................:
4e. E-mail..................:

Kontakt techniczny:
5a. Imie i nazwisko.........:
5b. Instytucja..............:
5c. Adres...................:
5d. Telefon.................:
5e. E-mail..................:

Primary Name Server:
6a. Nazwa...................:
6b. Adres IP................:
6c. Hardware................:
6d. Software................:

Secondary Name Server:
7a. Nazwa...................:
7b. Adres IP................:
7c. Hardware................:
7d. Software................:

Domena odwrotna:
8a. Nazwa domeny odwrotnej..:
8b. Nazwa primary NS........:
8c. Adres IP primary NS.....:
8d. Nazwa secondary NS......:
8e. Adres IP secondary NS...:

Objaśnienia do formularza:
Sekcja 1 - Cel/Opis
Prosimy krótko opisać rodzaj instytucji będącej użytkownikiem rejestrowanej domeny. Jeśli nazwa domeny nie jest związana z nazwą jej użytkownika, skrótem, itp., to należy uzasadnić taką, a nie inna jej nazwę. Jeśli domena przeznaczona jest dla instytucji, która już ma zarejestrowaną inną domenę, prosimy to zaznaczyć i dokładnie opisać przeznaczenie i cel, jakiemu ma służyć dodatkowa domena. W takim wypadku prosimy też napisać, dlaczego nie może być użyta aktualnie zarejestrowana domena lub dlaczego nowa domena nie może zostać poddomeną aktualnie zarejestrowanej. Zarejestrowanie wiecej niż jednej domeny dla pojedynczej instytucji jest możliwe w przypadku, jeżeli w istotny sposób różnią się one przeznaczeniem funkcjonalnym lub są one różnymi nazwami tej samej instytucji.

Sekcja 2 - Pelna nazwa domeny
Dla domen drugiego poziomu (pod PL) prosimy wpisać pożądaną nazwę domeny, na przykład ABC.PL. Łączna długość domeny drugiego poziomu nie może przekroczyć 24 znaków. Dozwolone jest stosowanie jedynie liter, cyfr i znaku myślnik. Domeny regionalne istnieją dla wszystkich miast/regionow aktualnie dołączonych do Internetu w Polsce. Domeny tradycjyjne:
EDU - instytucje naukowe i edukacyjne
COM - firmy komercyjne
NET - instytucje związane z infrastrukturą sieci
MIL - wojsko i policja
ORG - instytucje typu "non-profit" i pozostałe organizacje
Dostępna jest również nowa domena funkcjonalna BIZ.PL, która jest przeznaczona do rejestracji dowolnych nazw, a w szczególności produktów, usług, znaków towarowych, haseł reklamowych. O ile to możliwe, należy starać się wybrać nazwę domeny na trzecim poziomie. Prośba o rejestracje domeny drugiego poziomu (bezpośrednio pod PL) musi zostać szczególnie dobrze uzasadniona w sekcji 1. Podstawowa zasada jest to, ze bezpośrednio pod PL rejestrujemy instytucje posiadające podłaczone do internetu własnym łączem stałym, oddziały w conajmniej trzech miejscowościach w Polsce. Jeżeli jednak domena miałaby zostać zarejestrowana tylko na potrzeby trwającej określony czas imprezy kulturalnej, gospodarczej lub edukacyjnej o zasięgu ogólnopolskim, to nie obowiazuje powyższe ograniczenie. W takim przypadku nalezy w pkt. 1 zaznaczyć, przez jaki okres czasu ma być utrzymana delegacja domeny. Czas ten nie może być dłuższy niż 60 dni. Taka domena tymczasowa może być zarejestrestrowana dopiero po opłaceniu faktury. Osoby fizyczne mogą rejestrować własne poddomeny jedynie w specjalnie do tego celu stworzonej domenie funkcjonalnej PRIV.PL.
Sekcja 3 - Data rozpoczęcia pracy domeny
Prosimy podać w formacie RR-MM-DD datę uruchomienia name server'ów obsługujących rejestrowaną domenę.
Sekcja 4 - Kontakt administracyjny
Kontakt administracyjny to osoba będąca pracownikiem instytucji-użytkownika rejestrowanej domeny. Firma zagraniczna chcąca zarejestrować domenę, musi wskazać swojego reprezentanta w Polsce - w sekcji 5 adresy spoza Polski nie będą akceptowane.
Imie nazwisko:
Nazwa istytucji:
adres:(ulica)
kod+miasto:
telefon:
e-mail:

Sekcja 5 - Kontakt techniczny
UWAGA !! w przypadku znajdowania się zasobów w naszej domenie
Kontakt techniczny to osoba, która odpowiada za techniczne aspekty funkcjonowania rejestrowanej domeny, czyli zarządzająca plikami konfiguracyjnymi primary name server'a. Osoba ta musi dbać o poprawną pracę oprogramowania DNS i kontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za inne domeny w przypadku problemów dotyczących danej domeny. Poniewaz np. firma typu "Internet provider" może pełnić taką rolę dla innej instytucji, toteż w sekcji 5 dopuszczalne jest wpisanie osoby z firmy innej niż wymieniona w sekcji 4. W tym miejscu są akceptowane rownież adresy spoza Polski.
Sekcja 6 i 7 - Primary Name Server i Secondary Name Server
UWAGA !! w przypadku znajdowania się zasobów w naszej domenie
Każda domena powinna posiadać przynajmniej dwa name server'y rozwiązujące nazwy na adresy IP komputerów z danej domeny (primary i co najmniej jeden secondary name server). O ile to możliwe, powinny one być zlokalizowane w różnych miejscach sieci Internet. Wszystkie name server'y mające obsługiwać rejestrowaną domenę powinny zostać poprawnie skonfigurowane i uruchomione przed datą podaną w sekcji 3. Niekompletna informacja w sekcjach 6 i 7 lub źle skonfigurowane name servery spowoduja opóźnienie rejestracji domeny. W punktach 6a i 7a należy podać pełne nazwy komputerów pełniących funkcję name server'ów (np. komputer.nowa-domena.pl). W punktach 6b i 7b należy natomiast podać ich adresy IP. Uwaga: jeśli maszyna pełniąca role name server'a ma kilka adresów IP (multihomed host lub host pełniący rolę routera), pod którymi jej nazwa ma być widziana w systemie DNS, to prosimy na formularzu w punktach 6b i 7b podać wszystkie te adresy. Jeśli dla domeny będzie zarejestrowanych kilka secondary name server'ów, to należy skopioważ i wypełnić odpowiednią liczbę sekcji 7 (nie zmieniając numeru samej sekcji). Jeżeli uzytkownik domeny nie jest w stanie zapewnić secondary name server'a we własnym zakresie, to powinien zwrócić się w tej sprawie do swojego "dostawcy" (providera) Internetu.
Sekcja 8 - Domena odwrotna
UWAGA !! w przypadku znajdowania się zasobów w naszej domenie pominąć
Ta sekcja powinna być wypełniona jedynie w sytuacji, gdy domenę nadrzedną pod in-addr.arpa obsluguje NASK, a domena odwrotna dotychczas nie została zarejestrowana.
biuro@fema.krakow.pl